Navštivte také nový web zaměřený na československé letectví - http://www.cs-letectvi.cz
Skočit na navigaci
Nacházíte se zde: Úvodní stranaLetecká výzbrojBrimstone

Brimstone

Brimstone

Vývoj

Vývoj řízené rakety (dále jen ŘR) Brimstone začal v první polovině 90. let u společnosti GEC-Marconi Dynamics na základě požadavku britských vojenských sil. Ty požadovaly pokročilou zbraň určenou proti obrněným cílům, která měla nahradi zastaralé pumy Hunting BL 755. Od nové ŘR se požadovalo efektivní nasazení proti současným i budoucím obrněným cílům a možnost nesení na skupinových vypouštěcích zařízeních na letounech Harrier, Tornado nebo Eurofighter Typhoon. Dále bylo požadována možnost použití v jakoukoliv denní dobu, větší dosah, možnost dalšího rozšíření a jednoduchý systém logistické podpory. Projekt Brimstone byl vybrán pro výrobu 25. července 1996 a porazil protitankovou verzi ŘR British Aerospace ASRAAM a modernizovanou verzi pumy BL 755.

Popis

Nikoliv náhodou je Brimstone podobný známé americké protitankové střele AGM-114 Hellfire, jejíhož draku, bojové hlavice a pohonného systému využívá. Hlavní změnou proti Hellfiru je nový, výkonější naváděcí systém. Jeho základ tvoří radiolokátor pracující na frekvenci 94 GHz. Anténa tohoto radiolokátor po odpalu prohledává prostor před raketou pomocí úzkého paprsku milimetrových vln. Díky nízkému výkonu radilokátoru je obtížné zjistit jeho polohu nepřátelskými radiolokátory. Procesor naváděcího systému porovnává přijatý údaj se svojí knihovnou o jednotlivých typech cílů. Brimstone tedy nezaměřuje pouze podle radiolokačního odrazu, ale také podle typu cíle. Pokud cíl splňuje kritéria, je jeho poloha předána systému řízení letu a raketa provede bojový manévr končící zásahem cíle. Využití knihovny dat umožňuje možnost ničení prioritních cílů, a naopak ignorování méňě důležitých cílů. Přestože byla ŘR Brimstone původně určena pro ničení obrněných cílů, ale předpokládá se její využití i proti jiným pohyblivým cílům.

Bojová hlavice

Bojová hlavice ve své přední části obsahuje nálož o hmotnosti 300g určenou k propálení pancíře. Za ní se nachází hlavní nálož o hmotnosti 6kg. Hlavice se aktivuje pomocí odpalovací jednotky reagující na signál nárazového zapalovače. Po nárazu na cíl pak nejprve vybouchne menší nálož a poté až hlavní. Toto zpoždění má zajišťovat vysokou efektivnost. Pro útoky na méně pancéřované cíle lze dodatečně instalovat tříštivo-trhavou hlavici.

Pohon, odpalovací zařízení

Pro pohon ŘR Brimstone se využívá raketový motor na tuhé pohonné látky se sníženou kouřivostí. Raketa může letět rychlostí 500-600m/s, rychlost při dopadu se pohybuje mezi 150-600m/s. Pro řízení letu je používán autopilot a navigační systém.
Pro podvěšení Brimstone se používá trojité vypouštěcí zařízení o hmotnosti 85kg. Bylo konstruováno s ohledem na snížení odrazné plochy.

Bojové použití

Bojové použití má několik odpalovacích módů. Rakety lze odpalovat jednotlivě nebo salvou. Zamíření se provádí za pomoci průhledového, na který se promítá obrazec, na kterém musí pilot zarámovat cíl. Tento mód je určen pro útok na náhodně objevené cíle, nebo vlastní obranu letounu. Při odpalu bez přímého kontaktu s cílem využívá raketa vlastního naváděcího systému, který ji vede do prostoru definovaného před odpalem. Pro útok na skupinu vozidel se Brimstone běžně odpaluje v salvě a rakety se automaticky rozcházejí tak, aby zajistily co největší pokrytí cílového prostoru. Naopak při útoku na kolonu vozidel rakety útočí za sebou a systém rozpoznávání cílů zabraňuje tomu, aby již zničené byly znovu napadány. Kvůli snížení rizika ohrožení vlastních jednotek lze předdefinovat začátek vyhledávání cílů, případně je možné vymezit prostor, v němž smí raketa napadnout cíle.

Výhody Brimstone

Brimstone váží méně než 50 kg při délce 1,8 m a průměru 0,18 kg, na jeden závěsník lze zavěsit až tři rakety o celkové hmotnosti 235 kg, to je méně, než váží jiné západní protitankové rakety (např. jedna(!) raketa AGM-65 bez vypouštěcího zařízení váží 209-306 kg-podle verze). Větší rakety mají na druhou stranu větší dolet a ničivější účinek, ale ve většině případů není nutné ničit tank střelou, která by zničila i torpédoborec. K tomu je třeba připočíst obrovskou cenu a větší zatížení pilota u západních střel (proto mívají americké vojenské letouny obvykle zavěšeny pouze dvojici protitankových raket). Proto se zdá, že ŘR Brimstone přináší vysokou kvalitu v oblasti boje proti pohyblivým cílům.

Integrace na jednotlivé letouny

V současné době je možno používat Brimstony pouze na Tornadech, na kterých také proběhly veškeré jejich zkoušky. Na konci roku 2001 však začaly zkoušky na letounech Harrier GR.9, u nichž se v budoucnosti plánuje využití (stejně jako u Eurofighteru Typhoon) Brimstounů.

Hlavní technická data systému Brimstone

Raketa: délka 1,8 m; průměr 17,8 cm; hmotnost 50 kg
Vypouštěcí zařízení: délka 1,72 m; šířka 57,5 cm; výška 29 cm; hmotnost 85 kg
Vypouštěcí zařízení + 3 rakety: délka 1,93 m; šířka 72 cm; výška 50 cm; hmotnost 235 kg

Související články

  • Nenalezeny žádné související články

Další literatura

  • Nenalezena žádná související literatura

Info o článku

Autor: Pavel Soukup
Datum: 2.9.2004
Vytisknout článek
Velká Británie
Velká Británie

Fotogalerie

Obr. 1 - Trojice Brimstonů na závěsníků (Obrázek .jpg, 14kB)
  • Obr. 1 - Trojice Brimstonů na závěsníků
Obr. 2 - 12 Brimstonů na Tornadu (Obrázek .jpg, 18kB)
  • Obr. 2 - 12 Brimstonů na Tornadu

Letectvi.wz.cz: Pavel Soukup 2002-2007 [ISSN 1801-4070]

Navigace