Navštivte také nový web zaměřený na československé letectví - http://www.cs-letectvi.cz
Skočit na navigaci
Nacházíte se zde: Úvodní stranaOsobnosti

Osobnosti

Německo

Manfred von Richthofen 1892 - 1918
Francouzi tedy vymysleli termín stíhací eso, ale první stíhací esa se objevila na německé straně. Vynikající piloti Max Immelmann a Oswald Boelcke se tak stali prvními stíhacími esy na světě. Boelcke se vlastěn stal jakýmsi kmotrem vůbec největšího stíhacího esa první světové války, rittmeistera (kapitána kavalérie) Manfreda von Richthofena, který dosáhl největšího počtu vítězství ze všech letců za první světové války.
Gerhard Barkhorn 1919 - 1983
Gerdhard Barkhorn byl po Erichu Hartmannovi nejúspěšnějším pilotem druhé světové války, oba dva sestřelili více než 300 letadel a mohli by tak vytvořit exkluzivní „300“. Jejich osudy byly značně spojené, neboť většinu své letecké kariéry strávili na východní frontě, kde společně dlouho létali u JG 52. Oba válku přežili a byli dobrými přáteli.
Erich Hartmann 1922 - 1993
Erich Hartmann je nejúspěšnějším stíhačem všech dob, který s největší pravděpodobností už nikdy nebude překonán. Všech svých 352 sestřelů získal za druhé světové války v řadách luftwaffe, vesměs na východní frontě proti sovětským pilotům. Přestože tedy bojoval na „nesprávné“ straně, lze přes všechno ničení a zabíjení říct, že nikdy nepatřil mezi zastánce nacistické ideologie a prostě dělal to, co uměl nejlépe – létal a sestřeloval nepřátelská letadla.

Velká Británie

Douglas Bader - legenda vzdušných bitev
Byl to jeden z nejznámějších stíhačů RAF, legendární pilot proslulý svou odvahou, který ač přišel o obě nohy nevzdal boj s osudem. Byl uznávaný i na druhé straně linie.

Letectvi.wz.cz: Pavel Soukup 2002-2007 [ISSN 1801-4070]

Navigace