Navštivte také nový web zaměřený na československé letectví - http://www.cs-letectvi.cz
Skočit na navigaci
Nacházíte se zde: Úvodní stranaHistorie

Historie

Tady budu psát o vývoji letectví od samých počátků až dodnes. Nenaleznete zde informace o jednotlivých letadlech a podobně, ale charakteristiky vývojových období letectví, významné události z jejich průběhu, informace o významných průkopnících a mnoho dalšího.

Počátky letectví (1873-1914)

Otto Lilienthal
Sedmiletý Otto jednou řekl svému otci: „Chtěl bych umět létat jako čáp! Do školy bych se dostal mávnutím křídly!“. Na svůj sen nezapomněl a ve čtrnácti letech zkoušel létat se čtyřmetrovým křídlem připoutaným k vrbové obruči. Nikdo tehdy nemohl tušit, že se rodí jeden z nejslavnějších průkopníků letadel těžších vzduchu...
Wright Flyer I
Wright Flyer byl prvním letadlem, které bylo schopné ustáleného, řízeného letu. Tento let s ním uskutečnil Wilbur Wright 17. prosince 1903. Flyer vznikl díky zkušenostem Orvilla a Wilbura, které získaly při stavbě kluzáků. Na přelomu let 1902 a 1903 měli letuschopný kluzák s dobrými letovými vlastnostmi a také jisté pilotní zkušenosti, proto již usoudili, že mohou postavit motorové letadlo.

Druhá světová válka (1939-1945)

Bitva o Atlantik
Bezesporu nejdelší bitvou 2. světové války byla bitva o Atlantik, která trvala 5 let a 8 měsíců. Ovlivnila průběh bojových akcí nejen na západní frontě v Evropě, ale i na Středním východě a v Asii. Začala 3. září 1939, kdy německá ponorka U-30 potopila osobní parník Athenia s 1103 cestujícími na palubě, aniž před torpédováním byla dána cestujícím a osádce možnost loď opustit. Tento čin byl signálem k neomezené ponorkové válce. Nacistické Německo zaměřilo své úsilí na přerušení námořních cest v Atlantiku, zejména z USA do Anglie.

Současnost (1991-dosud)

Operace Enduring Freedom
Tato operace začala v neděli 7. října v 18.03 středoevropského času, jako odveta za teroristické útoky na New York a Washington. Za tyto útoky je zodpovědná organizace Al-Kajdá, která našla útočiště v Afghánistánu, kam také vedly útoky Američanů. Zde úvádím seznam typů letadel a vrtulníků, které se jí zúčastnily.

Letectvi.wz.cz: Pavel Soukup 2002-2007 [ISSN 1801-4070]

Navigace