Letiště v ČR

Stránka o letectví a vše co s tím souvisí

V České republice se nachází desítky letišť. Jedná se převážně o malá letiště, která využívají různé letecké školy a kluby. Tyto letiště nejčastěji slouží pro všeobecné letectví (General aviation). Dále se zde nachází vojenská letiště, mezi nejznámější patří letiště Čáslav, což je 21.základna taktického letectva. Zde má armáda například Gripeny. Dále letiště Sedlec, kde je 22. základna vrtulníkového letectva. Praha-Kbely, 24. základna dopravního letectva. Zde jsou například vládní letadla Airbus A319CJ, nebo letouny CASA C-295. Jako dále 25. protiletadlový pluk, ve Strakonicích, 26. pluk velení, řízení a průzkumu ve Staré Boleslavy. Správa letišť Pardubice, kde je centrum leteckého výcviku.

 

V České republice se nachází 24 mezinárodních letišť.

Letiště Praha-Ruzyně/ Letiště Václava Havla Praha

Letiště Brno-Tuřany

Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Letiště Pardubice

Letiště Karlovy Vary

Dále můžeme zmínit některá mezinárodní neveřejná letiště jako například:

Letiště Kunovice a Letiště Vodochody

 

Letiště Mnichovo Hradiště je veřejné mezinárodní letiště, nemá ale pravidelná provoz a je využíváno jako základna pro Aerotaxi.

Jihočeský kraj nechal modernizovat letiště v Českých Budějovicích, do podoby jakou májí ostatní mezinárodní letiště jako například Pardubice, Brno, atd… Tento záměr však spoustu lidí překvapil, neboť rekonstrukce byla značně nákladná a jediné výdělečné mezinárodní letiště v ČR je v Praze.