Letiště Ostrava- Leoše Janáčka

Stránka o letectví a vše co s tím souvisí

Letiště Leoše Janáčka v Ostravě je třetí největší mezinárodní letiště s pravidelným provožem v České republice.  Letiště má k roku 2 pravidelné linky. Jednu operovanou společností Ryanair na letiště Londýn-Stansted (2x týdně) a druhou operovanou společností LOT Polish Airlines do Varšavy (5x týdně). Tato linka byla dobu prodložena až do Prahy (Varšava – Ostrava – Praha, Praha – Ostrava – Varšava), čímž letiště v Ostravě získalo vnitrostátní linku. Letiště má také sezóní lety do destinací: Antalye, Burgas, Heraklion, Hurgada, Marsa Alam, Korfu, Kos, Palma de Mallorca, Rhodos, Varna, Zakyntos. Všechyn operované společností Smartwings. Dále zde provozují Smartwings, Aegean Airlines a Bulgaria Air sezóní chartery do několika dalších destinací.

Letiště je hojně využíváno i nákladní leteckou dopravou. Létají sem společnosti DHL, UPS Airlines, Uzbekistan Airways cargo a SkyTaxi.

Dále zde fungují opravny a lakovny, které na letišti zajišťují opravy a servis mnoho leteckým společnostem.

Od roku 2003 se zde každý rok konají dny NATO.

O letiště se začala zajímat i armáda České republiky, která zde plánuje vybudovat svoje logistické centrum. Ostrava se tak stane jak civilním, tak zároveň vojenským letištěm, stejně jako například mezinárodní letiště v Pardubicích.

Letiště má zároveň jako jediné v republice (prozatím) železniční zastávku (Mošnov, Ostrava Airport).

 

Letiště disponuje jednou vzletovou a přistávací dráhou:

04/22, která měří 3500 m a je široká 63 m. Dráha je z betonu.

 

 

File:OstravaAirport.jpg - Wikimedia Commons

File:Mošnov,Budova železničního terminálu.JPG - Wikimedia Commons