Navštivte také nový web zaměřený na československé letectví - http://www.cs-letectvi.cz
Skočit na navigaci
Nacházíte se zde: Úvodní stranaHistorieWright Flyer I

Wright Flyer I

Wright Flyer I
Wright Flyer byl prvním letadlem, které bylo schopné ustáleného, řízeného letu. Tento let s ním uskutečnil Wilbur Wright 17. prosince 1903. Flyer vznikl díky zkušenostem Orvilla a Wilbura, které získaly při stavbě kluzáků. Na přelomu let 1902 a 1903 měli letuschopný kluzák s dobrými letovými vlastnostmi a také jisté pilotní zkušenosti, proto již usoudili, že mohou postavit motorové letadlo.

Technický popis

Jejich Flyer byl křehký, postavený jen ze dřeva a látky, vyztužen dráty a vybaven dvěma tlačnými vrtulemi poháněnými dvanáctikoňovým motorem.
Pohonnou jednotku tvořil řadový, vodou chlazený čtyřválec položený na bok o výkonu 9kW (16k). Byl vlastní výroby, protože v té době nebyla žádná továrna, která by byla schopna nabídnout motor, který by byl lehký a přitom měl dostačující výkon.
Vrtule byla dalším problémem. Nakonec se rozhodli pro dvojici tlačných protiběžných vrtulí, které byly spojeny s motorem jedním zkříženým řetězem, což do budoucna znemožňovalo instalaci výkonnějších motorů.
Podvozek byl jednou ze slabin jejich letadla. Flyer vzlétal z jediné kolejnice, po níž pojížděl na startovacím odhazovacím vozíku. Takto řešený podvozek neumožňoval vzlétat z jakékoliv vhodné plochy, vždy bylo nutné vzlétat ze startovacího zařízení, které se velmi složitě instalovalo.
Systém řízení byl u Flyeru vyvinut do téměř dokonalé podoby. Letoun byl ovládán pilotem ležícím hlavou dopředu. Ten řídil levou rukou výškové kormidlo. Pohyb do stran byl dosažen kroucením konců křídel do opačných směrů pomocí páky a drátů uchycených ve vidlicích na spodním křídle. Pilot nachyloval páku ze strany na stranu a tímto mechanismem pohyboval rovněž kormidlem.

První vzlety

Všechny zkoušky Flyeru probíhaly nedaleko města Kitty Hawk v Severní Karolíně (USA). Toto místo jim bylo doporučeno meteorology pro stálost větrů, které byly potřebné pro úspěšný start. K prvnímu „letu“ 14. prosince 1903, trval asi jen 3 sekundy a prolétnutá vzdálenost byla zhruba 30 m a pokus skončil poškozením letadla. Za tři dny však mohli zkoušet znovu, protože poškození letadla nebylo moc velké. Při prvních třech pokusech onoho 17. prosince 1903, při kterých se střídali oba bratři - Orville a Wilbur, Flyer překonal za 11 až 15 sekund vzdálenost od 37 do 60 m. Při čtvrtém pokusu Wilbur za 59 sekund ulétl 260 m, což bylo v té době něco neuvěřitelného. Avšak druhý den vítr letadlo poškodil ještě před vzletem a experimenty s tímto typem předčasně skončily. Bratři Wrightové ale s vývojem letadel neskončili a vyvíjeli další typy, o těch ale až někdy jindy.
Zrekonstruovaný původní Flyer se nachází ve Smithsonově Muzeu letectví a vesmíru v USA. Je k němu připojena tabulka s tímto textem: Původní letoun bratří Wrightů. První stroj na světě těžší vzduchu, poháněný motorem, v němž člověk vykonal volný, kontrolovaný a řízený let. Vynalezen a postaven Wilburem a Orvillem Wrightovými, kteří na něm vzlétli u Kitty Hawk, Severní Karolína, 17. prosince 1903. Díky vědeckému výzkumu bratrů Wrightových byly objeveny principy lidského létání. Tito objevitelé, konstruktéři a letci vyvinuli aeroplán, jenž člověka naučil létat a započal Éru letectví. Získáno z pozůstalosti Orvilla Wrighta

Takticko technické údaje

Výrobce: Wilbur a Orville Wrightovi, Dayton, Ohio, 1903
Pohon: benzinový, čtyřválcový, vodou chlazený motor
Výkon: 12 HP (8,95 kW)
Délka: 6,4 m (21 stop)
Výška: 2,8 m (9 stop 3 palce)
Rozpětí: 12,3 m (40 stop 4 palce)
Max. rychlost: přibližně 30mph (48 km/h)
Hmotnost prázdného letounu: 274 kg (605 lb)
Hmotnost obsazeného letounu: přibližně 340 kg (750 lb)
Posádka: jeden - pilot
Počet vyrobených kusů: 1

Související články

  • Nenalezeny žádné související články

Další literatura

  • L+K 23/1973

Info o článku

Autor: Pavel Soukup
Datum: 2.9.2004
Vytisknout článek
Bitva o Atlantik
Wright Flyer I

Fotogalerie

Obr. 1 - Wright Flyer I (Obrázek .jpg, 9kB)
  • Obr. 1 - Wright Flyer I
Obr. 2 - Zrekonstruovaný originál ve Smithsonově Muzeu letectví a vesmíru USA (Obrázek .jpg, 36kB)
  • Obr. 2 - Zrekonstruovaný originál ve Smithsonově Muzeu letectví a vesmíru USA
Obr. 3 - Orville Wright (Obrázek .jpg, 4kB)
  • Obr. 3 - Orville Wright
Obr. 4 - Wilbur Wright (Obrázek .jpg, 4kB)
  • Obr. 4 - Wilbur Wright
Obr. 5 - Wright Flyer I (Obrázek .jpg, 10kB)
  • Obr. 5 - Wright Flyer I
Obr. 6 - Wright Flyer I (Obrázek .jpg, 26kB)
  • Obr. 6 - Wright Flyer I

Letectvi.wz.cz: Pavel Soukup 2002-2007 [ISSN 1801-4070]

Navigace